BEYSAD, pandemi sonrasında yeniden Berlin IFA Fuarı'nda
3-5 Eylül 2022

BEYSAD olarak son 8 yıldır olduğu gibi, pandemi arası ardından bu yıl da yeniden IFA fuarına ziyaret gerçekleştirebildiğimiz için mutluyuz.

19 üye firmamızdan toplamda 32 kişi ile katılmış olduğumuz fuarda, hem Türkiye’de üretim yapan gurur duyduğumuz markalarımızın yenilikçi ürünlerini görme, hem de dünyada bu konuda yeni neler gerçekleşmiş ve teknolojinin nereye gittiğine dair öngörü edinme fırsatı bulduk.

03-05 Eylül 2022 tarihlerini kapsayan seyahatin daha verimli olabilmesi için; Beko-Grundig, Vestel, Haier gibi çok özel paydaşlarımızın stantlarını BEYSAD olarak özel randevular alarak görme fırsatı edindik. Çok kıymetli yöneticiler eşliğinde tüm stantlardaki gelişmeleri çok yakından takip edebildik. Her birini gönülden kutluyoruz.

Bu yıl ilk defa “Global Market” bölümü fuar ana alanının içerisinde yer aldı ve o bölümde stant açan üyelerimiz Edes Etiket; Gürmetal ve Technocast’ı da görmek bizleri hem sevindirdi hem de gururlandırdı.

Uluslararası Tüketici Elektroniği ve Teknoloji Endüstrisinin önde gelen ticaret fuarı IFA Berlin 02-06 Eylül 2022 tarihlerinde düzenleniyor. Avrupa’nın en kapsamlı teknoloji gösterisi olan etkinlikte son teknolojik ürün ve gelişmeler ziyaretçilere tanıtılıyor. 1924 senesinden beri düzenlenen fuar hem ticari ziyaretçiler hem de halka açık olarak sergileniyor. Almanya’nın başkenti Berlin’de kapılarını aralayan IFA 2022 fuarı, bu yıl da birçok dikkat çeken yeni teknolojiye ev sahipliği yaptı. Yıl sonunda ya da 2023’te göreceğimiz yeni teknolojiler vitrine çıktı.

IFA 2022 etkinliğine katılan en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri Grundig-Beko markaları ile Arçelik idi. Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu'nun da 2 Eylül Cuma günü açılış konuşması izlendi. Konunun ayrıntılarını bir başka haberimiz ile sizlerle paylaşıyor olacağız.

Sürdürülebilirliği tüm global organizasyonunda bir iş modeli olarak konumlandıran Arçelik Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu, Avrupa'nın en büyük tüketici fuarı IFA’da “insanlığın refah seviyesi artarken gezegenin fakirleşmesi” üzerine yaptığı konuşmasında iklim değişikliğiyle mücadele konusunda sektöre acil eylem planı çağrısında bulundu. Bulgurlu, konuşmasında Arçelik’in hane halklarına su tasarrufu sağlamak ve israfı azaltmak üzere tasarladığı SaveWater teknolojisini de anlattı.

Kendi faaliyetlerinin yanı sıra bireylerin de sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamaları için çevreci teknolojiler geliştiren Vestel de inovatif pek çok ürününü IFA 2022’de görücüye çıkardı. Vestel’in standında yer alan, çamaşırdan suya geçen mikro düzeydeki elyaf parçacıklarını filtreleyerek, tahliye edilen su ile atılmalarını önleyen Mikrofiber Filtreli Çamaşır Makinesi dikkat çekici idi. Su kaynaklarını ve canlıların sağlığını koruyan bu teknoloji ile Vestel, doğal kaynaklar üzerindeki baskının azaltılmasını hedefliyor.

Su ve deterjan karışımını, tambur içinde 20 farklı noktadan çamaşırın üzerine püskürten Hydroboost teknolojili çamaşır makinesi ise farklı programların sürelerini kısaltma ve yük kapasitelerini artırma faydaları ile su ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Dose-On teknolojili çamaşır makinesinde ise her yıkamadan önce yumuşatıcı ve deterjan eklemeye ihtiyaç kalmıyor. Çamaşırın kirliliğine ve yüküne göre deterjan ve yumuşatıcı dozajını otomatik ayarlayan bu teknoloji, kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken ekstra kimyasal kullanımının da önüne geçiyor.

Ek kimyasal dezenfektan maddeler kullanmak istemeyen kullanıcılar için çamaşırlarda yüksek düzey hijyen sağlayan, UV-C ışınları ile bakteri ve virüsleri ortadan kaldıran PureBeam+teknolojisi ise hem su tasarrufu sağlıyor hem de ekstra kimyasal kullanımını engelliyor.

Çamaşır kurutma makinelerinde ise Sonic Steam teknolojisinin yardımıyla, çamaşıra nüfuz eden buhar ile kırışıklıklar azaltılırken (2 kat daha az kırışıklık), hijyenik, tazeleme ve kolay ütüleme imkanı da sağlanıyor. Cross Dry teknolojisi ile de kullanıcılara geleneksel sistemlere kıyasla yüzde 30 daha hızlı kurutma süresi sunuluyor. Ayrıca su geri kazanım özelliği ile kurutma makinesinde toplanan su, çamaşır makinesinde kullanılabiliyor. Böylece, kullanıcılar su tasarrufu yapabiliyor. A+++ – %20 Enerji Sınıfı Çamaşır Kurutma Makinesi en çevre dostu soğutucu gazlardan biri olan R290 kullanıyor. R290 soğutucu gazının global ısınmaya neden olma potansiyeli, diğer soğutucu gazlardan 500 kat daha az olma özelliğinde.

7 ila 14 kg kapasiteye sahip G Serisi çamaşır makineleri yeni tambur modeli, yeni yan panel ve yeni yıkama teknolojileri içeriyor; ayrıca yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sunuyor. Ayrıca, bu serinin modern ve şık tasarımlı kontrol panelleri de kullanıcılara kolaylık ve eşsiz bir çamaşır yıkama deneyimi sunuyor. Sürdürülebilirlik, G serisinin ana temalarından birini oluşturuyor.

Güney Koreli üretici Samsung, geçtiğimiz haftalarda düzenlediği Unpacked 2022 ile zaten Galaxy Z Flip 4, Galaxy Z Fold 4, Galaxy Buds 2 Pro ve Galaxy Watch 5'i duyurdu. Samsung, IFA 2022’de, televizyondan çamaşır makinesine kadar geniş bir ürün yelpazesi sundu. Şirket, nesnelerin interneti (IoT) SmartThings için birtakım yenilikler de duyurdu.

Bir diğer teknoloji devi LG, "çığır açan" ekran teknolojilerine yenilerini ekledi. Bu yılki etkinlikte ayrıca akıllı cihaz ve akıllı ev teknolojileriyle ilgili de çalışmalar vardı.

Berlin'de her yıl düzenlenen Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2022, bu yıl da büyük yarışa sahne oldu. 2 Eylül’de kapılarını açan fuarda yapay zekâ, sesli komut ve 5G’li ev aletleri sahnede yerini korurken bu yıl özellikle sağlık yaşamı desteyen ve çevre dostu teknolojiler de dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından IFA 2022'de beyaz eşya şirketlerinin ağırlığı görülürken, fuarda Türk firmalar da gurur verdi. Türkiye'den Grunding-Beko, Vestel, Arzum, Simfer, Kumtel, gibi marka ve firmalar da yeni ürünleriyle fuarda yerini aldı.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir seyahate ilişkin yapmış olduğu açıklamada; “BEYSAD olarak, Türkiye'nin, Beyaz Eşya Sektörü’nde, üretimde global liderlik konumunun güncel trend ve teknolojilere hakim olması gerektirdiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda fuar katılım, ziyaret ve heyetlerimizi küresel bir vizyon ile başta Avrupa olmak üzere Amerika, Asya ve Afrika'yı kapsama alacak şekilde pandemi öncesinde gerçekleştirmiştik.

Bu yıl pandemi koşullarının rahatlaması ile ilk yurtdışı etkinliğimizi Haziran ayında Automatica Fuarı ile başlattık. Şimdi Avrupa'nın lider ev teknolojileri fuarı IFA'ya geniş bir heyet ile katılım yapmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Fuarda Türkiye'den üreticilerin yenilikçi ürünleri ve geniş standları ile yer almalarından büyük gurur duyduk. Sektörde AB regülasyonları ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisi ile sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği trend olarak öne çıkıyordu. Bizlere samimi şekilde ev sahipliği yapan değerli üreticilerimize ve katılımcı firmalarımıza çok teşekkür ederiz.” dedi.


Sektör profesyonellerinin özellikle pazarlama ve satış anlamında önemli görüşmeleri yaptığı ve bu nedenle şirketler için ayrı bir önemi bulunan fuarda, ulusal ve uluslararası markalar son teknolojilerini ve yeni ürünlerini bu sene de görücüye çıkardı. IFA Next bölümü ağırlamakta olduğu start-up’lar ile oldukça ilgi çekiciydi…

Bir kez daha tüm paydaşlarımıza misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.
Ayrıca heyete iştirak eden tüm üyelerimize de teşekkürlerimizi sunarız.
(Anot, Atasan, Balorman, Borçelik, Br Dizayn, Deka Elektroteknik, Egebant, E.G.O., Eloksi, Gençler, Kabel Kablo, Karva, Konveyör, Narmet, Nas Plastik, Nova Elektrik, San Metal, Seçil Kauçuk, Yorglass).

Üye Girişi