BEYSAD-TET İş Birliğindeki Turkhas-3 Projesi Kapsamında “Dış Ticarete Yönelik Karbon Yönetimi” Konulu Eğitim Düzenlendi
28.05.2024

5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karara ilişkin "Uluslararası Rekabetçiliğin geliştirilmesi (UR-GE) Proje Desteği”ne dair genelge çerçevesinde; Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği’nce (Turkish Electro Technology – TET) Beyaz Eşya Yan Sanayi sektöründe ihracat yapan firmalarımızın yeni pazarlara girişini kolaylaştırmak ve ihracat kapasitelerini geliştirmek amacıyla Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği (BEYSAD) ve TET işbirliği ile “Beyaz Eşya Yan Sanayi Ürünleri” UR-GE Projesi başlatılmıştı. 20 Temmuz 2023’te ise proje için tüm küme firmalarının yer aldığı bir açılış seremonisi ve projenin 3 yıllık yol haritasını çizmek ve firmaların ihtiyaçlarını belirlemek üzere bir çalıştay düzenlenmişti. Proje çalışmaları yeni buluşmalar ve etkinlikler ile halen başarı ile sürdürülmekte.

28 Mayıs 2024 Salı günü, UR-GE Projemiz kapsamında dış ticarete yönelik eğitim faaliyetlerimizden ikincisi olan Karbon Yönetimi konulu eğitim düzenlendi. Eğitmenliğini Dr. Özge Yılmaz’ın gerçekleştirdiği eğitimde, kurumsal ve ürün karbon ayak izi hesaplamaları, raporlamaları ve doğrulanmaları, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmalarının detaylı incelenmesi ve ISO 14064 ve ISO 14067 kılavuzlarında yer alan kavramların ve kapsamların açıklanarak firmaların karbon sıfır stratejilerinde ilk adımları atmalarını sağlayabilecek veya mevcut uygulamalarını düzenleyebilecek birçok önemli konu işlendi.

TURKHAS-3 takımından 15 üye firmanın katılımı ile gerçekleşen etkinlik için katılımcı üyelerimize ve Hande Celayir ile Özge Özyurt nezdinde TET yöneticilerine ve ekiplerine teşekkür ederiz.

Katılım ve katkı sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ederiz…

Üye Girişi