Maktel Makina ve Tel Sanayi A.Ş 50. Yılını Kutluyor
Mart 2022

Binlerce kullanım alanı ile dünyaya açılmakta olan Ülkemiz sanayinin yapı taşlarından biri olan yay, 60’lı yılların sonlarında büyük çapta ithal edilmesi ile de daha önceden Birgi sanayinde dostlukları pekişen Sn. Çetin Şaman, Ünal Dündar, Deniz Çınaroğlu ve Tümer Sancak’ın dikkatini çekmiş 1971 yılında Maktel A.Ş ’yi kurmuşlar ve ilk yay makinasını yaparak bu dalda büyük bir adım atmışlardır.            

1972 yılında kapasitesini arttırmak ve seri üretime geçmek amacı ile Kartal tesislerine taşınan Maktel, teknolojisini sürekli geliştirerek Ülkemizin en büyük yay üreticisi durumuna gelmiştir.

Maktel, uluslararası düzeydeki teknolojisi, geniş makine parkı, uzman kadrosu ve zengin malzeme stoku ile üretim yapmaktadır. 0,20 ila 8.00 mm tel çapı aralığında yıllık işleme kapasitesi 1200 ton olan Maktel; Basma, çekme, kollu, form yay, bant yay, supap ve segman yayları, yaylı ve vidalı hortum kelepçeleri ve talaşlı imalat parçaları üretmektedir. Otomotivden savunma sanayine beyaz eşyadan elektrik elektroniğe havacılıktan enerji ve medikal sanayine hayatın her alanında var olan bir sanayi markasıdır. Ve bu doğrultuda müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını tam zamanında karşılamaktadır.

Türkiye’nin alanında öncü ve lider üretici yay firması Maktel; Yüksek kalite standartlarına bağlı olarak, sürekli gelişme ve hizmet kalitesini arttırma vizyonu ile sektörün geleceğine yön vermeye devam etmektedir. Üretimini 5.300 m2 ‘si kapalı alan toplamda 21.000 m2 ‘lik Büyükbakkalköy Maltepe tesislerinde gerçekleştirmektedir. Üretimlerini tesisinde yer alan %80’i CNC olmak üzere yaklaşık 150 ad. son teknoloji makine ile gerçekleştirmektedir. Tecrübeli idari ve teknik kadroları öncülüğünde, yay tasarımı ve üretimi konusunda uzman 170’e yakın çalışanı “Yayda tek isim” sloganıyla her geçen gün çözüm odaklı ve yaratıcı üretim metotları ile yeni ürünler geliştirmek için çalışmaktadır.

Maktel, ihracat faaliyetlerini; Avrupa, Ortadoğu, ABD, İskandinav ve Kuzey Afrika ülkeleri ile geniş bir alanda sürdürmektedir. 

Uluslararası standartlar ve müşteri taleplerine en uygun şekilde yay üretimi yapan Maktel’in ambalaj lojistik birimi de 5S sistemi ile çalışmaktadır. Katıldığı yurtiçi ve yurtdışı fuarları ile kalitesini ve güvenirliğini tüm Dünya ya tanıtmaktadır. En hızlı, en doğru, en ekonomik ve hatasız şekilde üretmek Maktel’in olmazsa olmazıdır.

Bu doğrultuda;
ISO 9001 – 2015, ISO 45001 – 2018, ISO 14001 – 2015 ve IATF 16949 – 2016 Sertifikaları ile üretim yapan Türkiye’deki tek yay firmasıdır.

Giriş kalite kontrolden son muayene kontrole kadar teknolojik kalite kontrol cihazları kullanan Maktel, gerek tuz testi gerekse yorma testi konusunda da çeşitli uygulamalar gerçekleştirmektedir.

Çevreye karşı da çok duyarlı olan Maktel, doğadan aldığını doğaya veren ekolojik anlayışıyla, ISO tarafından layık görülen “Kobi Çevre Özendirme Ödülü” de en büyük gurur kaynağıdır.

Tüm bunların ışığı altında;
Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ünal Dündar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selman Dündar ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Mutlu Sancak’ın önderliğinde Maktel, Pendik The Green Park Otelinde tüm çalışanlarının katılımı ile 2021 yılı aralık ayında 50. yılını kutlamış ve bu doğrultuda 25, 30, 40 yıllarını dolduran çalışanlarına teşekkür plaketi vermiştir.

Bu vesile ile Maktel ailesi olarak, aramızdan ayrılan başta kurucu üyelerimizden Sayın Çetin Şaman, Deniz Çınaroğlu, Tümer Sancak ve çalışanlarına Allahtan rahmet diler, bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Üye Girişi